Zlato kao zaštita od inflacije u vreme krize
- 2024-04-24 21:27:10
- Test Korisnik
Sadržaj
Šta predstavlja finansijska kriza?
Kako stoji investiciono zlato tokom krize?
Investiciono zlato i druge aktive tokom krize
Zašto je investiciono zlato sigurno u vreme krize?
Odakle početi sa ulaganjem u zlato?
Zašto je zlato vredno?
U današnje vreme, praćeno raznim ekonomskim i geopolitičkim krizama, očuvanje ličnih investicija predstavlja pravi izazov. Ovakve situacije mogu dovesti u pitanje sigurnost investicija u akcije, obveznice, kriptovalute ili investiciono zlato.
Da bismo utvrdili da li je zlato kao investicija sigurno u vreme krize, moraćemo da analiziramo njegove performanse u poređenju sa akcijama, kriptovalutama, nekretninama i obveznicama. Performanse zlata zavise od makroekonomskih pokazatelja, inflacije, kamatnih stopa, nezaposlenosti, broja bankrota i indeksa američkog dolara DXY. Cena zlata ne mora, ali uglavnom raste u vreme kriza.
Šta predstavlja finansijska kriza?
Finansijska kriza, ili recesija, ima jasnu definiciju. Recesija je značajno, široko rasprostranjeno i kontinuirano usporavanje ekonomske aktivnosti koje karakteriše pad bruto domaćeg proizvoda jedne ekonomije u dva uzastopna kvartala.
Svi se slažemo da sama reč RECESIJA zvuči zastrašujuće. Mnogi smatraju da je sam trenutak nastupanja recesije zapravo, nepravilno određen. Prognoze, kada će početi jedna finansijska kriza, zaista nisu baš pouzdane. Proces recesije može da traje od nekoliko meseci do nekoliko godina. Problem je promenljive prirode i lako se može preneti iz jedne države u neku susednu državu. Recesiju je najlakše utvrditi na osnovu direktnih parametara u okviru BDP-a, kao što su zapošljavanje, stvarni prihodi, maloprodaja, veleprodaja i industrijska proizvodnja.
Kada govorimo o globalnoj recesiji, tu su na direktnom udaru trgovinski odnosi i međunarodni finansijski sistemi. Oni treba da podnesu razne ekonomske šokove i udare koji se kreću iz jedne zemlje u drugu.
Svetska ekonomska kriza koja se dogodila 2008. godine, pravi je primer globalne recesije. Još su 2007. godine svi ekonomski indikatori pokazivali veliku nezaposlenost i veliku inflaciju. Došlo je do poucanja ekonomskog balona za stambeno tržište, usledila je finansijska kriza koja je trajala do 2009. godine. Posledice ove krize i dan danas se osećaju u mnogim državama širom sveta.
Kako se zaštititi u budućnosti?
Osloniti se na iskustvo iz prošlosti. Ključni mehanizam je upravo bolje i pametnije sagledavanje problema na osnovu pređašnjih iskustava. Potrebno je pažljivije upravljanje i predviđanje samih ekonomskih parametara u budućnosti. Takođe, treba da investiramo svoj novac na pametan način, da budemo realni prilikom procene rizika same investicije i da razvijamo posebne navike finansijske štednje ili dodatnih finansijskih prihoda, koji mogu da pomognu da usporimo ličnu recesiju.
Da bismo zaštitili svoje investicije, važno je unapred biti spremni. Diversifikacija investicionog portfolija omogućava nam da ostvarimo dobitak bez obzira na uspone ili padove u ekonomskim ciklusima.
Kako stoji investiciono zlato tokom krize?
Cene zlata tokom recesija, pokazale su varirajuće trendove, ali su obično rasle u periodima ekonomske nesigurnosti, jer su investitori želeli neko sigurno utočište. Kako su se kretale cene zlata tokom poslednjih šest recesija od 1971. godine naovamo?
Prva recesija posle odustajanja od Zlatnog standarda, trajala je od 1973. do 1975. godine. Cena zlata je tada značajno porasla sa 65 na 140 dolara po unci, na kraju recesije.
U periodu od 1980. do 1982. godine, cena zlata je dostigla svoj vrhunac zbog veoma visoke inflacije i nestabilnosti. Cena zlata je skočila sa 500 na 850 USD po unci, a zatim pala na 300 USD po unci, do kraja recesije.
Tokom kraće recesije od 1990. do 1991. godine, cena zlata je bila relativno stabilna i kretala se uglavnom između 350 i 400 USD po unci.
Cena zlata je počela da raste još pre recesije 2001. godine i nastavila je sa rastom do kraja godine, sa 270 do 310 USD po unci. U periodu Velike recesije od 2007. do 2009. godine, zlato je postalo veoma populrno kao investicija. Cena zlata je porasla sa 630 na 880 USD po unci i nastavila je da raste sve do 2011. godine.
Čuvena COVID-19 recesija trajala je relativno kratko, ali se njene posledice osećaju i dan danas. Cena zlata je dramatično porasla sa 1500 na rekordnih 2000 USD po unci.
Svi ovi podaci nam govore da zlato reaguje na različite ekonomske uslove, a posebno na periode ekonomske nesigurnosti i visoke inflacije. Tu su naravno i mnogi drugi faktori, monetarna politika, valutne fluktuacije, kao i globalna politička stabilnost i svi oni podjednako utiču na cenu zlata.
Top of Form
Investiciono zlato i druge aktive tokom krize
Da bismo dobili širi kontekst o osobinama zlata tokom krize, uporedićemo njegovo kretanje sa drugim popularnim aktivama kao što su akcije, Bitcoin, nekretnine i američke državne obveznice.
U poređenju sa drugim vrstama aktiva, investiciono zlato pruža sigurnije rešenje u vreme krize. Ipak, važno je napomenuti da karakteristike zlata nisu uvek bolje od ostalih aktiva u svim slučajevima. Na primer, tokom krize dot-com početkom dvehiljaditih, američka berza je imala bolje rezultate od zlata. Dot-com je višegodišnja kriza koja je nastala u periodu od 1995. do 2000. godine. i koja je postala globalni fenomen prvenstveno zahvaljujuči broju upletenih međunarodnih banaka, investicionih fondova, fondova rizičnog kapitala i privatnih investitora iz svih krajeva sveta.
Kada je investiciono zlato u pitanju, ono je već tradicionalno sigurno utočište tokom kriza. Državne obveznice, posebno one izdane od strane stabilnih vlada, uglavnom solidno prolaze tokom kriza, što se baš ne može reći za korporativne obveznice.
Tržišta akcija, često su volatilna tokom ekonomskih kriza. Vrednosti akcija mogu znatno pasti, ali se i oporaviti brže od ostalih, u zavisnosti od sektora.
Vrednosti nekretnina mogu pasti zbog smanjene potražnje i ekonomskih teškoća, ali mogu pružiti i neki oblik zaštite od inflacije i dugoročno biti stabilna investicija. Kriptovalute su novija klasa imovine i mogu pokazati značajnu volatilnost tokom ekonomskih kriza. Bitcoin je doživeo značajne padove i rastove tokom pandemije COVID-19, što samo ilustruje njegovu nestabilnost kao investiciju u nestabilnim vremenima.
Ublažavanje rizika i pružanje stabilnih povratnih informacija može pružiti diversifikacija. Zato je važno razmotriti raznovrsnost investicionog portfolija, pogotovo u kontekstu ekonomskih kriza.
Zašto je investiciono zlato sigurno u vreme krize?
Zlato ima izuzetno dobre rezultate u vremenima kriza isključivo zbog same sigurnosti koju pruža. Kroz razna iskustva i primere, mi prepoznajemo tu sigurnost.
Zlato je tradicionalno smatrano skladištem vrednosti. Tokom perioda visoke inflacije ili monetarne nestabilnosti, vrednost papirnatih valuta može opasti, dok cene zlata obično rastu. Zbog toga investitori često prelaze na zlato kako bi sačuvali vrednost svojih sredstava. Zlato nije podložno istim rizicima kao druge investicije, poput akcija ili obveznica.
Diversifikacija je ključna strategija za upravljanje investicijama i smanjenje rizika. Upravo zlato pruža diversifikaciju, jer se često kreće u suprotnom smeru od drugih klasičnih investicija. To znači da kada vrednost drugih imovinskih klasa opada, cena zlata obično raste, čime se uspostavlja ravnoteža portfolija.
Zlato često ima nisku korelaciju sa drugim imovinama, što znači da se ne kreće u istom smeru kao ostatak tržišta. Ovo svojstvo može pomoći u smanjenju ukupnog rizika portfolija i pružanju stabilnosti tokom turbulentnih perioda na tržištu.
Iako proizvodnja zlata ima svoje karakteristike i fizičke prepreke, zlato je oduvek smatrano vrednom aktivom. To se može videti po potražnji zlata od strane centralnih banaka širom sveta.
Odakle početi sa ulaganjem u zlato?
Za početnike koji žele da ulažu u investiciono zlato, preporučuje se kupovina fizičkog zlata, zlatnih poluga i zlatnih dukata. To je najlakši i najsigurniji način ulaganja u zlato.
Posedovanje fizičkog investicionog zlata garantuje da zaista imate zlato. Za razliku od zlatnih ETF-ova ili "papirnatog zlata", gde postoji rizik od bankrota, fizičko investiciono zlato vam pruža sigurnost da fizički posedujete proizvode.
Svakako, pre nego što se odlučite da kupite investiciono zlato, prvo se dobro informišite o svemu. Investiciono zlato nije namenjeno za kratkoročno ostvarivanje profita. Budite strpljivi jer je ulaganje u investiciono zlato dobra, dugoročna investicija koja vam pomaže da sačuvate svoju kupovnu moć.
Zašto je zlato vredno?
“Najveći kompliment koji čovek može dobiti je taj, da mu reč vredi kao zlato.”
Evel Knievel
Zlato je vredno iz mnogo razloga. Zlato traje hiljadama godina i kroz čitavu istoriju je bilo simbol bogatstva i moći, a danas je jedan od najstabilnijih oblika investicija.
Zlato ima ograničenu količinu što znači da ne može biti bezgranično proizvedeno kao neke druge vrste robe. Sve što je retko postaje skupocenije i traženije.
Takođe, zlato je fizička roba koja se lako prepoznaje i prihvata širom sveta. Ima univerzalnu vrednost i lako se može pretvoriti u novac u bilo kojoj valuti, bilo kada i bilo gde u svetu.
Investiranje u zlato pruža sacršenu zaštitu od inflacije i političkih neizvesnosti. U turbulentnim vremenima, zlato ima tendenciju rasta, pa je investiranje u zlato najsigurniji način čuvanja bogatstva.
Konačno, zlato je lep i prefinjen komad nakita. Mnogi ljudi kupuju zlato u obliku nakita kao simbol ljubavi ili prestiža, što dodatno povećava vrednost zlata, kako emocionalno tako i materijalno.
Ukratko, zlato je vredno zbog svoje dugotrajne vrednosti, ograničene količine, lakoće prepoznavanja, zaštite od inflacije i političkih neizvesnosti, kao i zbog emotivne vrednosti koju ima kao simbol prestiža i ljubavi.