Zlatne poluge ili zlatni dukati: Koje zlato odabrati za investiranje?
- 2024-04-29 15:32:46
- Test Korisnik
Sadržaj
Težina zlatnih poluga i zlatnih dukata
Proizvodnja, cena i premija
Podela ulaganja u investiciono zlato
Pakovanje i sertifikat kod investicionog zlata
Provera kvaliteta zlatnih poluga i zlatnih dukata
Čim se otvori tema o ulaganju u fizičko zlato, otvori se i pitanje koje investiciono zlato treba kupovati. Ima li odgovora i šta bi on značio za krajnjeg potrošača? Koja je razlika između zlatnih poluga i zlatnih dukata? Koja je razlika između Bečke filharmonije i poluge Argor-Heraeus od jedne unce kad oba proizvoda sadrže 31,1 g zlata čistoće 999,9?
Izbor investicione zlatne poluge ili zlatnog dukata zavisi od budžeta, premije, ciljeva, roka investicije, diversifikacije portfolija, fleksibilnosti, likvidnosti i ličnih afiniteta. Diversifikacija ulaganja u različite proizvode pruža fleksibilnost i čuvanje na različitim mestima.
Sličnosti između zlatnih poluga i dukata
Da bi bile zakonski klasifikovane kao investiciono zlato, i poluge i dukati treba da ispunjavaju neke konkretne uslove. To bi bila neka prva sličnost.
Zlatna poluga, da bi bila tretirana kao investiciono zlato, mora da bude čistoće minimum 23,88 karata (finoće 995). Na njoj treba da budu navedeni težina, finoća, proizvođač i serijski broj.
Zlatni dukat treba da bude proizveden nakon 1800. godine, da je zakonsko platno sredstvo (ili da je to bio) u zemlji svog porekla, čistoća mora biti minimum 21,6 karata (finoća 900 i više). Takođe, mora biti u prodaji sa premijom koja ne prelazi spot cenu zlata koje sadrži, za više od 80%.
Druga sličnost između zlatnih poluga i zlatnih dukata je ta, je što se veoma brzo mogu zameniti za gotov novac bilo gde, što znači da su visoko likvidne širom sveta. Zahvaljujući online trgovcima, na srpskom tržištu dostupni su proizvodi najvećih i najpoznatijih rafinerija. Kod gotovo svih tih proizvoda cena je jako blizu spot cene zlata na svetskim tržištima.
Zlatne poluge i zlatni dukati, oslobođeni su poreza na dodatu vrednost u većini zemalja u Evropi i svetu, uključujući i Srbiju.
Najvažnija zajednička karakteristika zlatnih poluga i zlatnih dukata jeste ta, da veoma uspešno čuvaju vrednost investicije tokom vremena. Od kraja poslednjeg zlatnog standarda u SAD, 15. avgusta 1971. godine, cena zlata porasla je više, čak i od vodećih berzanskih indeksa. Vremenom, cena zlata značajno nadmašuje inflaciju.
Težina zlatnih poluga i zlatnih dukata
Zlatne poluge, dostupne su u širokom rasponu težina. Najpopularnije među njima, u Srbiji, variraju od 1 do 100 g. Rafinerije proizvode zlatne poluge i težine do 1 kg, pored onih po standardu od 400 unci ili 12,4 kg.
Najmanji istorijski investicioni dukat – francuskih 10 franaka, sadrži 2,902 grama čistog zlata. Veći istorijski proizvodi su težine od 5,8 grama (francuski zlatni dukat od 20 franaka Napoleon III), 13,76 grama (austrijski Franc Jozef ) i dosta redak dukat u Srbiji od 30,48 grama s nominalnom vrednošću od 100 kruna, koja takođe nosi lik ovog austrougarskog cara. „Najmasivnija“ istorijska kovanica je ona sa nominalnom vrednošću od 50 meksičkih pezosa, ali se ona opet ne sreće tako često.
Proizvodnja, cena i premija
Zlatne poluge, izrađivane su tokom čitave istorije čovečanstva. U savremenom obliku pojavljuju se u XVIII veku u Engleskoj. Cilj je bio da budu jeftine za proizvodnju i da imaju standardne karakteristike. Investicione zlatne poluge koje su nam danas poznate nastavljaju tu tradiciju. Ukoliko su svi drugi uslovi isti, jeftinije je proizvesti polugu težine od jedne unce nego zlatni dukat sa istim sadržajem zlata. Zato je, opet ako su svi drugi uslovi isti, premija kod poluga (iznos preko spot cene zlata koje sadrže) nešto niža nego kod dukata.
Investicione zlatne dukate krasi prefinjen i istančan dizajn. Osim simbolike, njihove istorijske i umetničke vrednosti, u njima se ogleda autentičnost proizvoda. Detalje originalnih zlatnih dukata je veoma teško falsifikovati. Oni istorijski podsećaju i na period zlatnog standarda, kada su se realno koristile u svakodnevnom prometu. Kao što smo već videli, moderni dukati su zakonsko platno sredstvo u zemlji svog porekla. Pored motiva, proizvođači dodaju i različite zaštitne elemente. Na primer, kanadski Javorov list i Velika Britanija imaju nekoliko dodatnih zaštita. Engleska kovanica čak ima četiri ,ne računajući motive na njima. Druge rafinerije i kovnice novca takođe dodaju detalje i nivoe zaštite kako bi potvrdile originalnost proizvoda.
Kod većih poluga premija je često još niža u odnosu na krajnju vrednost samog proizvoda, jer troškovi proizvodnje imaju još manji procentualni udeo. Ali, budući da su sami troškovi izrade slični, nezavisno od veličine samog proizvoda, poluge manjih težina generalno se prodaju uz veću premiju. Često je ona veća nego kod manjih dukata.
Osim troškova proizvodnje, premija i marža mogu zavisiti od ponude i potražnje na tržištu, promotivnih kampanja i dostupnih količina kod dilera. Klijent uvek može prodati poluge trgovcu za vrednost zlata koji one sadrže. Kod dukata, u nekim situacijama može postojati dodatna premija iznad spot cene, na primer, u slučaju nestašice na tržištu.
Da li to znači da treba zaboraviti na dukate i druge manje proizvode i ulagati samo u Valcambi, PAMP, C.Hafner, The Royal Mint ili Argor-Heraeus u težini od 100 g? Nije neophodno.
Podela ulaganja u investiciono zlato
Jedan važan aspekt ulaganja u investiciono zlato je podela investicije. Ako imamo samo jednu polugu od 100 grama ili veću i trebaju nam obrtna sredstva, ne možemo je podeliti i prodati samo deo. Moramo prodati celo ulaganje u slučaju potrebe.
Zlatni dukati i zlatne poluge manje težine pružaju veću fleksibilnost, čuvajući našu kupovnu moć. Umesto jedne poluge od kilograma, ulagač može imati deset poluga od sto grama, što omogućava veću deljivost sredstava. Razumno je i poželjno razbiti ulaganje na proizvode različite vrste i težine, kako bi se mogli prodati za manju sumu u slučaju potrebe.
Pakovanje i sertifikat kod investicionog zlata
Zlatne poluge se isporučuju u hermetički zatvorenom pakovanju koje ne treba otvarati kako bi se izbeglo oštećenje. Važno je da poluge zadrže svoju vrednost kao investicioni proizvod. Na pakovanju su navedeni proizvođač, serijski broj, težina, čistoća i potpis nezavisnog procenitelja kvaliteta. Na većini švajcarskih poluga, potpis se nalazi uz natpis essayeur fondeur, certified assayer ili melter assayer.
Investiciona zlatna poluga Argor-Heraeus dolazi u vakumski zaštićenom pakovanju sa ugraviranim svojstvima proizvoda. Investicione zlatne poluge se isporučuju klijentima uz sertifikat kojim se potvrđuje poreklo i kvalitet i on je nerazdvojni deo njihovog pakovanja. Takav dokument može izdati samo kompanija koja ga je izradila – rafinerija ili kovnica novca. Druge institucije ne mogu da potvrde originalnost poluga ili sadržaj zlata u njima.
Zlatni dukati se isporučuju u plastičnim kapsulama, a ako ih ima više, mogu se isporučiti u plastičnim tubama. Preporučuje se, da se ne otvaraju kako bi se očuvala vrednost dukata. Važno je da zlatni dukati nemaju tragove dodira niti oštećenja. Uz zlatne dukate, skoro nikad ne dolazi dokument o autentičnosti, jer je u većini slučajeva to nemoguće pošto one nemaju serijski broj.
Prvi nivo sigurnosti je kupovina investicionog zlata od pouzdanog dilera koji direktno nabavlja proizvode od proizvođača. Diler garantuje za poreklo i kvalitet proizvoda, što je od velikog značaja u svetu investicionog zlata. Nezavisno od toga da li proizvod ima ili nema sertifikat, uvek treba proveriti njegove parametre. To je prva stvar koju će učiniti trgovac investicionim zlatom kada kupuje od klijenta.
Provera kvaliteta zlatnih poluga i zlatnih dukata
Svako može proveriti da li su zlatne poluge i zlatni dukati u skladu sa odgovarajućim fizičkim parametrima. Kao što smo videli, pakovanje sa polugama ne treba otvarati. Parametri navedeni na njemu - serijski broj, težina i proizvođač poluge treba da se poklapati sa onim što je ugravirano na samoj poluzi. Fizičke karakteristike, kao što su težina, visina, širina i pakovanje, takođe trebaju biti u skladu sa informacijama koje je naveo proizvođač. Dodatni zaštitni elementi na zlatnoj poluzi ili pakovanju takođe trebaju biti provereni. Na primer, QR kod na poleđini PAMP Suisse i Fortune poluga omogućava skeniranje i pregled onlajn sertifikata i serijskog broja.
Dimenzije investicionih zlatnih dukata (debljina, prečnik i masa), lako se proveravaju. Istorijski zlatni dukati mogu imati neznatna odstupanja, ali na modernim dukatima ne treba biti nikakvih tragova ili oštećenja. Preporučuje se da se ne vade iz zaštitne kapsule. Osim tačnih dimenzija i težine, vizuelni elementi zlatnih dukata treba da budu jasni, sa puno detalja. Dodatni zaštitni elementi takođe treba da odgovaraju opisu proizvođača kada on postoji.
Zlato ima specifičnu gustinu od 19,3 g/cm³, što znači da je nemoguće postići iste fizičke dimenzije sa drugim metalima. Falsifikati često imaju odstupanja u visini, debljini, širini ili prečniku kako bi postigli tačnu težinu. Kod dukata, imitacije mogu imati nejasne detalje ili odstupanja u natpisima, zavisno od kvaliteta imitacije.
Poizvodi koji nisu originalni, relativno lako se otkrivaju, nezavisno od toga o kom proizvodu se radi. Zato sertifikat o autentičnosti od proizvođača nije od presudnog značaja. Ne mora obavezno to biti vodeći motiv prilikom izbora između zlatnih poluga ili zlatnih dukata.